Zajmuje się produkcją serów, razem z mężem prowadzi gospodarstwo nastawione na hodowlę bydła mlecznego i produkcję mleka, a kilka lat temu założyła grupę producentów rolnych Qjawskie Mleko, która do dzisiaj prężnie działa. W tym pomaga jej również zespół doradców Agraves, z którym Monika Przychodzka współpracuje już od lat.
– Współpraca z Agraves jest bardzo pozytywna. Polecam ją serdecznie wszystkim innym rolnikom, którzy myślą o założeniu grup producentów rolnych. Warto założyć grupę, bo jest to silna karta przetargowa – mówi Monika Przychodzka.
Historia sięgająca czterech pokoleń
Chociaż Monika Przychodzka razem z mężem prowadzi gospodarstwo we wsi Plebanka od kilku lat, to jego historia jest o wiele dłuższa i sięga czterech pokoleń wstecz.
– Pradziadek i dziadek mojego męża rozpoczęli hodowlę bydła mlecznego. Wtedy mieli zaledwie 7 sztuk bydła. Potem gospodarstwo rozwinęli teść oraz teściowa, którzy w 1997 roku dostawili do istniejącej obory nową. Tam znajdowało się 28 stanowisk – mówi pani Monika.
W 2017 roku przejęła gospodarstwo z mężem rozwijając hodowlę bydła mlecznego i produkcję mleka. W 2021 roku wybudowali nową oborę.

– To nowoczesny i zautomatyzowany obiekt. Działają w nim 3 roboty udojowe. Znajduje się w niej 60 sztuk bydła mlecznego oraz podobna liczba jałowic i cieląt. Byczki sprzedajemy zaufanemu hodowcy, a w naszym stadzie zostają tylko samice – opowiada rolniczka.
Oprócz hodowli bydła małżeństwo na 45 hektarach uprawia również kukurydzę na kiszonkę, trawy, lucerny, jęczmień oraz pszenicę na paszę.
W grupie siła. Dzięki współpracy uzyskują lepsze ceny
Oprócz prowadzenia własnego gospodarstwa, Monika Przychodzka założyła także grupę producentów rolnych Qjawskie Mleko.
– Nieocenioną rolę w jej powstaniu ma nasz kuzyn Sebastian Drążkiewicz, który jest doradcą Agraves. To on nam powiedział o możliwości utworzenia grupy producentów rolnych. Później zaczęłam pytać i dzwonić po naszych krowiarzach, przyjaciołach, szukając chętnych. Udało się i jako grupa działamy od 2021 roku – wspomina Monika Przychodzka.
Do grupy należy 5 rolników, a sama rolniczka bardzo pozytywnie ocenia jej działalność.
– Współpraca między poszczególnymi członkami jest wzorowa. Przed założeniem grupy tak naprawdę żadna mleczarnia się z nami nie liczyła. Ale jeżeli teraz działamy jako grupa i łącznie posiadamy ponad 300 sztuk bydła, to w negocjacjach cenowych jest to nasza karta przetargowa – wyjaśnia Monika Przychodzka.

Jednocześnie dodaje, że grupa Qujawskie Mleko nie jest jej jedyną. Utworzyła też 2 grupy w ramach krótkich łańcuchów dostaw.
– Wytwarzamy tam produkty z własnych gospodarstw i sprzedajemy na lokalnych rynkach. Tak więc namawiam serdecznie do tworzenia grup i jednoczenia się społeczeństwa rolniczego – mówi rolniczka.
Tradycje serowarskie przejęła po babci męża
Co więcej, Monika Przychodzka zajmuje się także produkcją serów i prowadzi swoją serowarnię.
– Historia rozwoju serowarni w naszym gospodarstwie to przypadek. Mój mąż pojechał na warsztaty serowarskie do Grzybowa i kupił tam zestaw serowara po czym stwierdził, żebym zrobiła ser. I tak to się właśnie zaczęło i sery robię już 7 lat – wspomina Monika Przychodzka.
I dodaje: – Nasi znajomi śmieją się, że przejęłam tradycję serowarskie od babci mojego męża. Babcia Helena wytwarzała z mleka krów twarogi i rozwoziła do położonej nieopodal Kruszwicy na rowerze. To było 14 kilometrów z naszego gospodarstwa. To, co robiła babcia mojego męża napawa mnie ogromnym podziwem.

Jak opowiada Monika Przychodzka, produkcja serów pochłonęła ją całkowicie.
– Mogłabym robić sery całe dnie, ponieważ uwielbiam to. Cały czas staram się dodawać jakieś nowe przyprawy, słuchać moich klientów, co chcieliby, żebym dla nich zrobiła. Cały czas się rozwijam. W oborze już prawie się nie pojawiam, bo cały czas spędzam w serowarni – opowiada.

Swoje sery sprzedaje na lokalnych targowiskach, okolicznościowych jarmarkach oraz w serowarni w Plebance.
Agraves prowadzi grupę producentów rolnych
Od kilku lat Monika Przychodzka współpracuje również z Agraves, zwłaszcza przy prowadzeniu grupy producentów rolnych.
– Agraves zajmuje się całą dokumentacją naszej grupy. Jeśli zespół z księgowości w Agraves prosi nas o jakieś dokumenty, przygotowuję je i reszta mnie nie interesuje. Pamiętają o wszystkim i jestem bardzo zadowolona z ich działalności. Mój wkład jest tak naprawdę marginalny – opowiada Monika Przychodzka.
Dodaje również: – Współpraca z Agraves rozwija się bardzo pozytywnie. Pracujące tam osoby są bardzo rzetelne i kompetentne.
Kontakt w sprawie Grup Producentów Rolnych
Agata Stroiwąs
- 660 554 058
- a.stroiwas@agraves.pl
Zapoznajcie się z naszymi wszystkimi usługami oraz
odwiedzajcie nasze profile w mediach społecznościowych!