Posiadasz grunty rolne, które chciałbyś sprzedać? W takiej sytuacji musisz pamiętać o kwestiach podatkowych. W zależności od tego czy grunt jest zabudowany, czy nie, inna będzie stawka podatku VAT.
– Sprzedaż gruntu rolnego może sprawiać trudności i rodzić wątpliwości w zakresie zastosowania odpowiedniej stawki podatku VAT – mówi Edyta Pietrukiewicz, księgowa w zespole doradców Agraves.
Grunty rolne niezabudowane
Co do zasady w przypadku gruntu rolnego, który nie jest zabudowany, jego sprzedaż jest zwolniona z podatku od towarów i usług.
Grunty rolne niezabudowane z urządzeniami przemysłowymi
Na gruncie rolnym mogą się jednak znajdować różnego rodzaju urządzenia przemysłowe, które nie są przedmiotem sprzedaży, takie jak rurociągi, gazociągi lub sieci przesyłowe. Czy w takiej sytuacji grunt jest traktowany, jako niezabudowany czy zabudowany?
– Tego rodzaju urządzenia przesyłowe stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności, chociaż się na nim znajdują. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, nie będą przedmiotem transakcji podczas sprzedaży gruntu, co oznacza, że nie powinien być naliczany podatek VAT – wyjaśnia Edyta Pietrukiewicz.
Mimo tego organy podatkowe często stoją na stanowisku, że w takiej sytuacji konieczna jest zapłata podatku VAT. Co można zrobić w takiej sytuacji? Spróbować walczyć o swoje racje w sądzie.
– Według orzecznictwa sądów administracyjnych, sytuacja, w której na gruncie znajdują się jakieś obiekty, które najczęściej nie są własnością właściciela gruntu oraz w żaden sposób nie zmieniają funkcji, przeznaczenia czy charakteru gruntu, nie powoduje, że ten teren staje się zabudowanym – tłumaczy Edyta Pietrukiewicz.
Ponadto, dodaje: – Pozostaje więc podjęcie próby zabezpieczenia tej transakcji interpretacją indywidualną. A potem można się do niej dostosować lub zaskarżyć taką interpretację i po ewentualnym korzystnym, prawomocnym wyroku sądu, złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
Grunty rolne zabudowane
Inaczej wygląda sytuacja, kiedy dochodzi do sprzedaży gruntu zabudowanego (czyli takiego, na którym znajdują się budynki i budowle). Wtedy nie ma zastosowania żadne zwolnienie podatkowe i jest on objęty stawką podstawową VAT wynoszącą 23%.
Terenem zabudowanym również jest taka nieruchomość, dla której w obowiązującym planie miejscowym dopuszczalna jest zabudowa.
– Względnie, jest to taki teren, dla którego została wydana decyzja o warunkach zabudowy, ewentualnie inna decyzja mająca równoważne skutki z decyzją o warunkach zabudowy – dodaje księgowa Agraves.
Zapoznajcie się z naszymi wszystkimi usługami oraz
odwiedzajcie nasze profile w mediach społecznościowych!