Należy do grupy producentów rolnych, wygrał z ARiMR i dostał dotację dzięki Agraves

Należy do grupy producentów rolnych, wygrał z ARiMR i dostał dotację dzięki Agraves

Dzięki wsparciu Agraves Kamil Kucharski nie tylko założył i należy do grupy producentów rolnych, ale także wygrał spór sądowy z ARiMR, otrzymał dotację na budowę silosów oraz może liczyć na codzienną obsługę księgową.

Współpraca z Agraves jest godna polecenia. Kontakt z doradcami jest naprawdę bardzo łatwy i rzeczowy. Nawet jeśli od razu nie dostanę jakiejś odpowiedzi, to jak najszybciej dostaję ją potem na mail, zweryfikowaną tak, że mam pewność, co mam robić i czy dane działanie jest poprawne – mówi Kamil Kucharski, właściciel gospodarstwa w woj. łódzkim.

Piąte pokolenie w gospodarstwie

Kamil Kucharski prowadzi rodzinne gospodarstwo nastawione na produkcję trzody chlewnej.

– W tym momencie mamy około 200 loch produkcyjnych. Produkujemy w cyklu trzytygodniowym, a gospodarstwo jest nastawione na produkcję 30-kilogramowych warchlaków, które sprzedajemy później do dalszego tuczu – opowiada Kamil Kucharski.

Ponadto, rolnik gospodaruje na areale około 100 hektarów gruntów ornych.

Do tego dochodzą jeszcze trwałe użytki zielone. Sprzedajemy z nich zielonkę lub wymieniamy się z rolnikami na obornik. A jeśli chodzi o grunty orne, w głównej mierze obsiewane są zbożami, pszenicą, jęczmieniem, pszenżytem. Mamy też rzepak i kukurydzę na ziarno – mówi rolnik.

Gospodarstwo ma długą historię. Kamil jest już piątym pokoleniem, które je prowadzi. Ponadto, gospodarstwo ma również jego tata oraz siostra.

Agraves pomaga prowadzić grupy producentów rolnych

W 2022 roku przy wsparciu Agraves Kamil Kucharski założył grupę producentów rolnych.

Rozmowy na temat grupy producentów rolnych rozpoczęły się w 2022 roku. Udało nam się zebrać grupę pięciu rolników. Postanowiliśmy, że jest to ostatni moment, aby tę grupę producentów stworzyć. W grudniu 2022 roku grupa rozpoczęła swoją działalność i sprzedaż – wspomina Kamil Kucharski.

Ponadto, dodaje: – Nie będę ukrywał, że poziom wsparcia dla grup producentów rolnych w tamtym naborze był satysfakcjonujący. Można było nic nie robić i tego wsparcia nie mieć lub można było stworzyć taką grupę i takie wsparcie otrzymać. Jak się teraz okazuje, kiedy koniunktura spadła, jeśli chodzi o opłacalność, to wsparcie dla grup producentów rolnych może okazać się naprawdę bardzo pomocne. 

Po kilku latach działalności grupy Kamil Kucharski nie ma wątpliwości, że założenie grupy było bardzo dobrym pomysłem. Podobnie, jak współpraca z Agraves.

Ze współpracy z Agraves jesteśmy naprawdę zadowoleni. Mamy całą kompleksową obsługę, jeśli chodzi o prowadzenie grupy nie tylko pod względem księgowym, ale też pod względem agencyjno-prawnym. Mieliśmy pełne wsparcie Agraves w kwestiach prawnych i sądowych, a także na etapie uznania grupy przez dyrektora ARiMR. Teraz chyba już wszyscy członkowie grupy korzystają z usług Agraves w szerszym lub węższym zakresie – ocenia Kamil Kucharski.

Agraves pomaga we wnioskach obszarowych i pozyskiwaniu dotacji 

Pomoc przy założeniu i prowadzeniu grupy producentów rolnych była zaledwie początkiem współpracy rolnika z Agraves.

Doradcy Agraves pomogli też w złożeniu dwóch wniosków na silosy z Krajowego Planu Odbudowy. Korzystaliśmy również z pomocy Agraves w zakresie ochrony przed ASF, gdzie mój tata złożył wniosek na dwa silosy zbożowe – opowiada Kamil Kucharski.

A to nie wszystko. Razem z Agraves składał także wniosek w naborze na ochronę środowiska i klimatu. 

Ponadto, rolnik korzysta również z abonamentu doradczego w Agraves, w ramach którego ma pomoc przy wnioskach obszarowych oraz ekoschematach.

Nie miałem aż tyle czasu, żeby się zapoznać ze wszystkimi możliwościami wykorzystania ekoschematów czy optymalizacji ich dobrania pod nasze gospodarstwo. Natomiast, dzięki doradcom Agraves mieliśmy wszystko wytłumaczone, z jakich ekoschematów możemy skorzystać, czy jakie ekoschematy optymalnie można łączyć, żeby uzyskać jak najwyższe wsparcie – mówi Kamil Kucharski.

W ramach abonamentu doradczego oraz grupy producentów rolnych, pan Kamil regularnie korzysta również z programu Elvio, który został stworzony przez doradców Agraves we współpracy z samymi rolnikami. 

– Ten system znacząco ułatwia zarządzanie oraz trzymanie w ryzach całej dokumentacji w gospodarstwie – nie ma wątpliwości rolnik.

Kliknij tutaj i przeczytaj artykuł o Elvio w gospodarstwie pana Kamila.

Wygrał z ARiMR dzięki prawnikom Agraves

W ramach wspomnianego już naboru na ochronę przed ASF ojciec rolnika skorzystał także ze wsparcia prawników Agraves.

Ojciec Pana Kamil złożył wniosek o dotację na budowę dwóch silosów zbożowych, który został przez ARiMR odrzucony z powodu braku oświadczenia właściciela działki o prawie do dysponowania tą działką na cele budowlane.

Tata miał złożone zgłoszenie budowlane w starostwie powiatowym. Dostał brak sprzeciwu co do tego zgłoszenia, co jest jednoznaczne z tym, że posiadał prawo do dysponowania tą działką na cele budowlane. Jednak Agencja uznała to za niewystarczające i po prostu ten wniosek odrzuciła – wspomina rolnik.

Prawnicy Agraves złożyli skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rozprawa przed sądem nie była jednak konieczna, gdyż prezes ARiMR uznał argumenty Agraves i nakazał ponownie rozpatrzyć wniosek ojca pana Kamila. Ostatecznie rolnik otrzymał dotację na budowę silosów.

Zapoznajcie się z naszymi wszystkimi usługami oraz
odwiedzajcie nasze profile w mediach społecznościowych!

Tagi:

Udostępnij:

Facebook
LinkedIn

Zobacz
także: