Prowadzisz działy specjalne produkcji rolnej? Pamiętaj, że jeśli zdecydowałeś się na wybór opodatkowania na podstawie norm szacunkowych, do 20 stycznia musisz złożyć do urzędu skarbowego deklarację PIT-6 o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji.
Działy specjalne produkcji rolnej stanowią unikalną kategorię działalności rolniczej, która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
– Ustawodawca nie traktuje ich jako działalności gospodarczej, lecz jako specyficzną formę działalności rolniczej. Oznacza to, że dochody z tej działalności są rozliczane zgodnie z przepisami ustawy PIT. To z kolei wiąże się z określonymi obowiązkami podatkowymi dla rolników prowadzących tego typu działalność – wyjaśnia Monika Szafran, księgowa w zespole doradców Agraves.
Opodatkowanie jako działy specjalne produkcji rolnej
Działami specjalnymi produkcji rolnej są między innymi:
- uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych,
- uprawy grzybów i ich grzybni,
- uprawy roślin „in vitro”,
- fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego,
- wylęgarnie drobiu,
- hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych,
- hodowla dżdżownic,
- hodowla entomofagów,
- hodowla jedwabników,
- prowadzenie pasiek,
- hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Pełny wykaz działów specjalnych znajduje się w załączniku nr 2 do ustawy PIT. Jeśli dany rodzaj uprawy lub produkcji nie jest tam wymieniony, oznacza to, że działalność jest działalnością rolniczą, a nie działami specjalnymi produkcji rolnej.
– Jednak, nawet jeśli rodzaj produkcji jest wymieniony w załączniku nr 2, nie jest to wystarczające. Konieczne jest także sprawdzenie rozmiarów produkcji. Jeśli przekraczają one wartości podane w załączniku nr 2 do ustawy PIT, podatnik zobowiązany jest opodatkować swoją działalność rolniczą jako działy specjalne produkcji rolnej podatkiem dochodowym – mówi Monika Szafran.
Ustalenie dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej
Dochody z działów specjalnych produkcji rolnej można ustalać na dwa sposoby. Po pierwsze, na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
– Dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego – mówi Monika Szafran.
Drugi sposób obliczania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej opiera się na podstawie norm szacunkowych.
– Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej – wyjaśnia Monika Szafran.
Organem podatkowym odpowiedzialnym za pobór podatków i opłat jest urząd skarbowy.
– Co ważne, podatnicy, którzy zdecydują się na wybór opodatkowania w formie norm szacunkowych, muszą złożyć w urzędzie skarbowym, odpowiednim dla ich miejsca zamieszkania, deklarację PIT-6 o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji do 20 stycznia danego roku podatkowego – podkreśla księgowa Agraves.
Z kolei jeśli rolnicy rozpoczynają prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej w trakcie roku podatkowego, muszą złożyć deklarację PIT-6 w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności.
Zaliczki na podatek dochodowy
Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej muszą opłacać zaliczki na podatek dochodowy już od dnia rozpoczęcia działalności określonej w PIT-6, a nie od momentu uzyskania dochodu.
– Podstawą do obliczenia zaliczek jest zawsze rozmiar zamierzonej działalności. Wysokość miesięcznej zaliczki jest określona na podstawie danych zawartych w informacji PIT-6 składanej przez podatnika. Wielkość zaliczki może być pomniejszona o kwotę zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnia Monika Szafran.
Dodaje również: – Kwota zaliczki jest ustalana decyzją naczelnika urzędu skarbowego. Oznacza to, że podatnik nie musi samodzielnie obliczać jej wysokości.
Zaliczki te należy wpłacać w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Natomiast roczny podatek rozlicza się w zeznaniu PIT-36 do 30 kwietnia następnego roku.
Zapoznajcie się z naszymi wszystkimi usługami oraz
odwiedzajcie nasze profile w mediach społecznościowych!