Prowadzisz małe gospodarstwo, zastanawiasz się nad dalszym rozwojem, ale nie wiesz, jak to sfinansować? Odpowiedzią na to może być nabór na Rozwój małych gospodarstw, w ramach którego można otrzymać nawet do 120 tys. zł.
– Nabór na Rozwój małych gospodarstw to następca popularnej wśród rolników Restrukturyzacji małych gospodarstw. To dobra opcja dla wszystkich, którzy mają pomysł na rozwój swojego dotychczasowego, małego gospodarstwa, lecz brakuje im na to środków – mówi Maria Rozdzielska, ekspert Agraves w zakresie dotacji dla gospodarstw rolnych.
Termin składania wniosków na Rozwój małych gospodarstw
Start naboru na Rozwój małych gospodarstw planowany jest na 25 lipca. Nabór ma potrwać do 20 września.
Kto może starać się o dofinansowanie?
O przyznanie dotacji może starać się rolnik, posiadający gospodarstwo rolne o powierzchni większej niż 1 hektar i mniejszej niż 300 hektarów oraz o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 25 tys. euro.
Co ważne, skorzystanie w przeszłości z dotacji w ramach innych naborów z PROW nie wyklucza możliwości starania się o dofinansowanie w ramach Rozwoju małych gospodarstw.
Rozwój małych gospodarstw – kwota dofinansowania
W ramach naboru na Rozwój małych gospodarstw można otrzymać 120 tys. zł – w przypadku gospodarstw prowadzących produkcję ekologiczną.
Pomoc wypłacana jest w dwóch ratach. Pierwsza z nich to 80% przyznanej kwoty dotacji, zaś druga to pozostałe 20%.
– Kwota pomocy może wynosić maksymalnie 85% inwestycji, co oznacza, że osoba starająca się o dofinansowanie musi posiadać 15% wkładu własnego – mówi Maria Rozdzielska.
Na co można wydać pieniądze?
Dotacja może być przyznana na działania zapewniające zwiększenie orientacji rynkowej gospodarstwa w wyniku jego restrukturyzacji w obszarze:
- produkcji rolnej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie metodami innymi niż ekologiczne,
- produkcji ekologicznej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie metodami ekologicznymi.
Dotacja otrzymana w ramach naboru na Rozwój małych gospodarstw może być przeznaczona między innymi na:
- inwestycje budowlane na gruncie własnym,
- wyposażenie budynków lub budowli,
- zakup nowych maszyn i urządzeń,
- wartości niematerialne i prawne.
Dotacja może być przyznana tylko na działania, których realizacja przyczyni się do wzrostu wartości sprzedaży brutto produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, co najmniej o 30% w stosunku do ustalonej dla gospodarstwa wartości przychodu bazowego i nie mniej niż do poziomu odpowiadającego równowartości minimalnego wynagrodzenia w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy.
Zobowiązania rolników, którzy otrzymają dotację
Przyznana dotacja to nie tylko korzyści, ale także pewne zobowiązania, które będą ciążyły na rolniku. Mianowicie rolnicy, którzy otrzymają dofinansowanie muszą pamiętać, że będą zobowiązani do realizacji założeń biznesplanu oraz osiągnięcia wzrostu wartości sprzedaży produktów o co najmniej 30%.
Zapoznajcie się z naszymi wszystkimi usługami oraz
odwiedzajcie nasze profile w mediach społecznościowych!