Większe oszczędności i dochody, łatwiejsze i zautomatyzowane zarządzanie dokumentacją i gospodarstwem oraz oszczędność czasu – to tylko przykładowe korzyści, jakie niesie za sobą program Elvio. Został on stworzony przez doradców Agraves we współpracy z rolnikami i podmiotami rolnymi. Dzięki nowoczesnej technologii rolnicy otrzymują znaczące wsparcie w codziennej pracy w gospodarstwie.
– Każdy rolnik, niezależnie czy prowadzi produkcję roślinną czy zwierzęcą, musi zajmować się nie tylko pracami na polu lub przy hodowli zwierząt. Do tego dochodzi także wypełnianie dokumentacji, która jest obowiązkowa przy prowadzeniu działalności rolniczej. A to, bardzo często, jest niezwykle czasochłonne – mówi Roman Zapała, kierownik działu B+R i grup producentów rolnych w Agraves.
Ponadto, dodaje: – Dlatego właśnie stworzyliśmy program Elvio. Ma uprościć te zadania i wesprzeć rolników w ich pracy. Ponadto, program pozwala planować i podejmować decyzje zwiększające dochody i ograniczające koszty w gospodarstwie. Elvio to bardzo intuicyjny program, który służy do zarządzania gospodarstwem rolnym.
Oszczędności i wyższe dochody dzięki Elvio
Jedną z najważniejszych kwestii dla rolników jest rentowność ich gospodarstwa. W dzisiejszych czasach, przy rosnących cenach, wszelkie możliwości osiągnięcia większych dochodów lub wygenerowania oszczędności, są niezwykle istotne. A temu służy między innymi program Elvio.
Jego funkcjonalności pozwalają na wykonywanie pewnych działań automatycznie. Dzięki temu nie będzie się nimi musiał zajmować doradca rolny. I tak np. prowadzenie elektronicznej ewidencji środków ochrony roślin, sporządzanie planu nawozowego przez Elvio czy automatyzacja zadań dotyczących bioasekuracji trzody chlewnej wygenerują oszczędności na pracy doradcy rolnego. Teraz nie trzeba będzie już korzystać ze wsparcia doradcy przy tych czynnościach, gdyż zostaną one wykonane przez Elvio.
– Dzięki Elvio zaoszczędzimy także na kosztach nawozów. Program dokładnie wyliczy nam zapotrzebowanie planowanych upraw na nawożenie, uwzględniając zasobowość gleby, nawożenie w poprzednim cyklu produkcyjnym oraz produkcję nawozów naturalnych w gospodarstwie. Dzięki temu unikniemy zbyt wysokich nakładów finansowych na nawożenie – mówi Roman Zapała.
I dodaje: – Ponadto, Elvio daje nam gwarancję, że spełnimy wszelkie wymogi formalne związane z prowadzeniem dokumentacji w gospodarstwie. To o tyle istotne, że braki w dokumentacji mogą skutkować karami finansowymi.
Mniej administracji dzięki automatyzacji
Oszczędność pieniędzy to niejedyna zaleta programu Elvio. Do tego dochodzi także znacząca oszczędność czasu oraz uporządkowanie i zautomatyzowanie obiegu dokumentacji dotyczącej gospodarstwa. W Elvio stworzone zostały trzy moduły („Bydło”, „Trzoda chlewna” oraz „Grunty”), przeznaczone do konkretnego typu produkcji w danym gospodarstwie.
W przypadku gospodarstw nastawionych na produkcję zwierzęcą, dzięki Elvio rolnicy nie będą musieli martwić się już skomplikowaną rejestracją zdarzeń w systemie IRZ. – Wystarczy wprowadzić dane w Elvio, a te automatycznie zostaną przeniesione do ARiMR bez konieczności logowania w IRZplus. Elvio jest w pełni zintegrowane z systemem IRZ – tłumaczy Roman Zapała.
Elvio posiada także wyszukiwarkę danych o wszystkich zwierzętach zarejestrowanych w Polsce. Po zalogowaniu do programu każdy użytkownik może pobrać szczegółowe dane dotyczące planowanych do zakupu zwierząt. Po wprowadzeniu numeru kulczyka rolnik uzyskuje informacje takie jak np. numer siedziby stada, rasa, płeć i data urodzenia.
System znacząco ułatwia również producentom trzody sprostanie wszystkim zobowiązaniom dotyczących bioasekuracji. Wprowadzając dane do Elvio na bieżąco, rolnik szybko przygotuje się do kontroli i łatwo wygeneruje ewidencje np.:
- wjazdów na teren gospodarstwa osób z zewnątrz,
- wejść do budynków chlewni,
- dezynfekcji pomieszczeń i urządzeń,
- przeglądu budynków inwentarskich i magazynowych,
- posiadanych świń na dany dzień z podziałem na grupy technologiczne.
– Wszystkie raporty można wygenerować w formacie pdf zgodnie ze wzorami wymaganymi przez Główny Inspektorat Weterynarii – podkreśla Roman Zapała.
Automatyczna ewidencja prac
Z kolei rolnicy nastawieni na produkcję roślinną mają m.in. możliwość samodzielnego przygotowania, gotowego do wydruku planu azotanowego, z możliwością jego edycji w okresie prac związanych z nawożeniem.
Korzystając z Elvio rolnicy będą mieli także pod kontrolą swoje ekoschematy oraz dokumentację związaną z ich realizacją. Program umożliwia także prowadzenie ewidencji zabiegów środkami ochrony roślin oraz znacząco ułatwia przygotowanie karty pola.
– System pozwala na automatyczną ewidencję prac i gromadzenie danych w czasie rzeczywistym dotyczących rodzaju wykonywanej pracy i wykorzystaniu konkretnej maszyny, upraw i działek na których wykonywane są prace oraz czasu wykonania pracy – informuje Roman Zapała.
Wsparcie doświadczonych doradców
Mimo że obsługa programu jest prosta, a sam system przejrzysty i czytelny, to osoby korzystające z Elvio nie zostaną pozostawione same sobie. – Rolnik otrzymuje gotowy do użytkowania system oraz ma gwarancję wsparcia ze strony doświadczonych doradców z ponad 20-letnim doświadczeniem – wyjaśnia Roman Zapała.
Elvio to program otwarty na integrację z innymi systemami, w pełni skalowalny i nieustannie rozwijany we współpracy z rolnikami, otoczeniem biznesowym i administracją publiczną. Dostęp do programu możliwy jest zarówno z poziomu komputera, jak i aplikacji na smartfona.
– W Agraves jesteśmy przekonani, że współczesne rolnictwo wymaga wykorzystania nowoczesnych technologii. Dlatego stworzyliśmy program Elvio, który jest elektronicznym asystentem rolników i wspiera ich w codziennej pracy, ale przede wszystkim pozwala wygenerować dodatkowe dochody i znaczące oszczędności – mówi Mikołaj Baum, prezes zarządu Agraves.
Kontakt w sprawie Elvio
Jeśli chcecie skorzystać z programu, zapraszamy do kontaktu:
Roman Zapała
- tel. 728 433 569
- mail: r.zapala@agraves.pl
Zapoznajcie się ze wszystkimi usługami, które świadczą nasi doradcy.
Odwiedzajcie nasze profile w mediach społecznościowych i śledźcie najnowsze informacje na