Odnawialne źródła energii to możliwość wyprodukowania taniej energii nie tylko na cele prywatne, lecz także na potrzeby prowadzonej działalności. Modernizacja gospodarstw rolnych w obszarze F “Zielona energia” umożliwia otrzymanie dofinansowania na panele fotowoltaiczne dla rolników. To nawet 150 tys. zł dotacji na instalacje i stosunkowo niski próg wejścia. Jakie warunki otrzymania pomocy należy spełnić i na co można przeznaczyć środki? Zapraszamy do lektury!
Modernizacja gospodarstw rolnych obszar F
17 grudnia weszły w życie nowe przepisy rozporządzenia umożliwiające otrzymanie dotacji w ramach nowego obszaru F “Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. Regulacja przewiduje:
- realizowanie inwestycji polegającej na tworzeniu instalacji produkujących energię z promieni słonecznych wraz z magazynami,
- wytwarzanie czystej energii,
- zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią z możliwością zainstalowania pomp ciepła,
- wykorzystanie energii wyprodukowanej za pomocą zainstalowanego systemu do zasilenia w prąd urządzeń w gospodarstwie.
Skorzystanie z dofinansowania na Modernizację gospodarstw rolnych w obszarze “Zielona energia” to szansa na poprawę sytuacji materialnej i ogólnych wyników finansowych rolników prowadzących rolniczą działalność zarobkową.
Fotowoltaika dla rolników — jakie pieniądze można otrzymać?
Kwota dofinansowania przewidziana w ramach tego naboru to maksymalnie 150 tys. złotych dla jednego beneficjenta i jednego gospodarstwa rolnego. Istotną informacją jest fakt, że jest to osobny limit, także dla beneficjentów poprzednich naborów na Modernizację gospodarstw rolnych z obszarów A-D czy nawadniania.
Wsparcie, które można otrzymać to:
- 60% kosztów kwalifikowanych dla młodych rolników,
- 50% kosztów kwalifikowanych w pozostałych przypadkach, jednak nie mniej niż 30%.
Zdaniem Marcina Szymańskiego – Eksperta w Dziale Dotacji Agraves warunki są stosunkowo proste do spełnienia, gdyż ARiMR nie weryfikuje SO, nie trzeba osiągać odpowiedniego GVA, a z pomocy mogą skorzystać także gospodarstwa o powierzchni powyżej 300 ha. Tak naprawdę wystarczy posiadać min. 1 ha ziemi i prowadzić działalność w celach zarobkowych. Rozporządzenie przewiduje konieczność uzyskania min. 3 punktów, jednak nie powinno to stanowić problemu – dodaje Marcin Szymański.
Na co można przeznaczyć dotację?
Rozporządzenie określa, co może stanowić koszt kwalifikowalny w ramach dofinansowania na Modernizację gospodarstw rolnych w obszarze “Zielonej energii”. Zainwestować można m.in. w:
- panele fotowoltaiczne z magazynami energii,
- pompy ciepła,
- niezbędne elementy infrastruktury technicznej,
- systemy zarządzania przepływem energii,
- sprzęt komputerowy i oprogramowanie,
- opłaty za patenty i licencje,
- koszty ogólne, np. koszt wykonania projektu instalacji.
Moc instalacji może wynosić maksymalnie 50 kW, a ogniwa można zainstalować na dachach, które nie są pokryte azbestem lub na zabudowanym gruncie rolnym.
Niezbędnym elementem wniosku jest projekt planowanej do zrealizowania inwestycji, czyli fotowoltaiki lub pompy ciepła. Istotny jest tu fakt, że dokumentacja musi być sporządzona przez certyfikowaną jednostkę.
Zespół doradców Agraves to ludzie, którzy od niemal 20 lat wspierają polskich rolników w rozwoju ich gospodarstw. Z sukcesem zrealizowaliśmy tysiące projektów, w tym setki na Modernizację gospodarstw rolnych. Nasza codzienna praca skutkuje pozyskaniem setek milionów złotych przez rolników.
Współpraca z naszym zespołem w zakresie powyższego działania to nie tylko przeprowadzenie przez procedury ARiMR. To także gwarancja przygotowania projektu instalacji oraz jego realizacji we współpracy z rzetelnymi firmami oferującymi instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu można mieć pewność, że dokumentacja będzie spełniała wymogi ARiMR, a w szczególnych sytuacjach uzyskać specjalistyczną poradę m.in. naszych prawników, księgowych i doradców podatkowych.
Kontakt:
Marcin Szymański, Ekspert w Dziale Dotacji
tel. 784 358 945, e-mail: m.szymanski@agraves.pl
Zachęcamy do odwiedzenia profilu na Facebooku Agraves. Znajdziesz tam wiele istotnych informacji na temat zmian w przepisach prawnych oraz bieżących naborów.